A PC benned van - DNS alapú számítógép? | Laptop-koncepciók
Elképzelhető, hogy a jövő számítógépei bennünk vannak. Az egyik elképzelés szerint a számítógépek a DNS-t használják majd az információ tárolására és feldolgozására. A biológia és az informatika összekötése forradalmi változásokat hozhat a komputerek fejlődésében. A DNS-re, az élőlények öröklési anyagára épülő genetikai adatfeldolgozás, azaz a DNS-számítógép koncepcióját Leonard Adleman, a Dél-kaliforniai Egyetem professzora dolgozta ki még az 1990-es évek derekán, az izgalmas elképzelésről és a kutatás jelenlegi állásáról nemrégiben olvashattunk az index.hu TECH rovatában: A számítástechnika jövője a génjeinkben van
A jövő notebookjai: elképesztő koncepciók
Mi a fejlődés iránya?
Ha nem a távoli jövőbe tekintünk, hanem csak a közeljövőt vizsgáljuk, akkor a fejlődés iránya: a laptopok méretének csökkentése virtuális billentyűzet és holografikus vagy vetített kijelző alkalmazásával - és persze minden fölösleges bemenő és kijövő vezetékektől való megszabadulás, a vezérlés megoldása a laptoptesten kívüli virtuális kijelzőn megjelenő objektumok "érintésével" vagy beszéddel. Követelmény a maximálisan felhasználóbarát funkciók tökéletesítésének toábbi aktív keresése.
Népszerű ötlet az összecsukható, hajlékony szerkezetek és képernyők kialakítása is.
Áttörési lehetőség az energiaellátásban, hogy ne legyünk mindig kiszolgáltatva az akkumulátor üzemidejének és a töltési kényszernek: osztrák tudósok már 5 évvel ezelőtt megoldották a gépelés során kifejtett energia akkumulálásának eljárását és a laptop akkumulátorának az így keletkezett energiával való feltöltését. Az Apple tarsolyában pedig már létezik néhány szabadalom hidrogén alapú fűtőelem (tüzelőanyag cella) notebookokban történő felhasználására.
Az Akhan Semiconductor a chipek előállításához szükséges szilícium helyett gyémántot ajánlott. Ugyanez a cég a Gorilla Glass karcálló üveget már a közeljövőben gyémántbevonatú üveggel szeretné helyettesíteni.
Az Intel szerint a komputer hamarosan ugyanúgy fogja érteni az emberi beszédet, mint az emberek egymást. A velük való párbeszéd egy élő beszélgetésre lesz hasonlatos. Már kifejlesztettek erre egy digitális jelfeldolgozót (DSP - digital signal processor), és az Intel Smart Sound technológiát, de a rendszer még tökéletesítésre szorul. A jövőben minden eszközt az internethez kapcsolnak, amelyek ezzel „okosakká” válnak ezzel is tovább bővítve lehetőségeinket.
Számtalan ötlet létezik, de még nem világos, hogy mikor és hogyan fognak ezek megvalósulni. Azonban az már kirajzolódni látszik, hogyan fognak kinézni a jövő notebookjai.
Hogyan fognak kinézni a laptopok tíz év múlva?
Közös elvárás velük szemben, hogy nagyobb teljesítményűek, kényelmesebbek, felhasználóbarátabbak és szebbek legyenek.
Hiromi Kiriki japán tervező azt feltételezi, hogy 2020-ra a noteszgépeket a csuklónkon karperec formában fogjuk magunkkal vinni. Sok felhasználó fogja hordani őket, mivel a hajlékony érintőképernyőt megbízhatóan és könnyen lehet rögzíteni bárki karjára.
A karperec aljáról egy holografikus billentyűzet varázsolható elő, melynek használata semmiben sem marad el a hagyományos klaviatúrától. A készülék közepén lévő kiszögelés egy mini projektort rejt, amely bármilyen felületre képes képet vetíteni. Az eszköz több része már elkészült, és a Sony tervei szerint elképzelhető, hogy néhány éven belül kézzel fogható termék lesz belőle.
Csak egy karperec... Futurisztikus laptop-koncepció a közeljövőből
Yang Yongchang dizájner által elképzelt 6,5 colos futurisztikus notebook szétnyitható hagyományos méretű billentyűzettel, és egy kisebb érintőképernyővel van ellátva, amelyen a gépelés csendesebbé válhat.
A következő részben még innovatívabb ötletekről számolunk be. Biztonsági öveket és tűzfalakat bekapcsolni!